Valóban olcsóbb a villanykörte?
A háztartásokban a mai napig legelterjedtebb fényforrás a hagyományos izzólámpa, aminek legfőbb előnye olcsósága, viszont egy rendkívül pazarló fényforrás. A hagyományos izzóban az elektromos áram hatására felizzó volfrámszál adja a fényt, azonban ez csak egyfajta "melléktermék", ugyanis ezek az izzólámpák a befektetett villamos energia mindössze 2-5%-át hasznosítják fényként, a többi hővé alakul. Ezért van az, hogy egy bekapcsolt izzólámpa annyira forró, hogy szabad kézzel nem lehet megérinteni.
Ezzel szemben a LED nem tartalmaz izzószálat, az elektromos áramot úgynevezett félvezető anyagokon vezetik át, ami ennek hatására fényt bocsájt ki. A LED előnye, hogy ugyanakkora fényáram előállításához sokkal kevesebb energiafogyasztás szükséges az izzólámpákhoz képest, így takarékosak, kevesebb hőt termelnek és jóval hosszabb az élettartamuk. Miért jó ez nekünk?
Ahhoz hogy megértsük, miért éri meg a drágább ár ellenére is a LED-et választani, most egy konkrét példán keresztül összehasonlítjuk a hagyományos izzóval.
Az első szembetűnő különbség az élettartam. Egy hagyományos villanykörte kb. 1.000 órát világít, míg egy LED körte 15.000 órát is. Így elsőre bele sem gondolnánk, de 15 db villanykörte kiég, mire a LED-et egyszer cserélni kell. Tehát 15 darabot kell belőle megvásárolni, ami növeli a villanykörte beszerzési árát. Így már nem is olyan számottevő a különbség, bár ez alapján még nem érné meg LED-re váltani.
A teljesítmény - fényáram - fényhasznosítás összehasonlításhoz ismernünk kell ezen fogalmak jelentését. A teljesítmény (mértékegysége Watt, röviden: W) - ekkora elektromos teljesítmény kell a lámpának működése során. Ha nagyobb teljesítményű égőt használunk az több áramot fogyaszt, nagyobb lesz a villanyszámla, ugyanakkor nem biztos, hogy erősseben világít. A teljesítmény ugyanis fénnyé és hővé alakul a lámpában. A lámpa által kibocsátott összes fényt így nem a teljesítmény, hanem a fényáram (mértékegysége lumen, röviden: lm) adja meg. Ez az érték alkalmas a különböző típusú fényforrások, például LED és izzólámpa összehasonlítására is. Ebből a két adatból következik a harmadik, a fényhasznosítás. Akkor hatékony egy égő, ha ugyanakkora befektetett teljesítményből több fényt képes előállítani, ekkor azt mondhatjuk, magasabb a fényhasznosítása. A fényhasznosítás (számolása lumen/Watt, röviden: lm/W) - megmutatja hogy az égő egyetlen W teljesítményből mennyi fényáramot állít elő. Minél nagyobb ez a szám, annál erősebben világít a lámpa ugyanabból a teljesítményből, vagyis energiatakarékosabb.
A legfőbb érv tehát a LED mellett az energiatakarékosság. Ahogy azt már említettük, a hagyományos izzónak nagyon gyenge a fényhasznosítása. Nézzük a táblázatot! A LED valamivel nagyobb fényáramot ad le úgy, hogy a hagyományos izzó áramfelvételének mindössze 15%-át használja fel. Ez azt jelenti, hogy ugyanakkora elektromos teljesítményből 7,5x nagyobb fényt képes előállítani, vagy ugyanakkora fényáram előállításához 7,5x kevesebb energiát használ fel. Ha naponta 4 órát világít a fényforrásunk, akkor mindössze 7 hónap alatt megtérül a beruházás, és a LED teljes élettartamát figyelembe véve legalább 30.000.-Ft villanyszámlát spórolhatunk ezzel az egyetlen LED körtével. Ha lakásunk összes villanykörtéjét LED-re cseréljük, hosszabb távon akár több százezer forintot megtakaríthatunk, és óvjuk a környezetünket is!
Szerző: #JB